Vara juurdekasvu tasaarvestuse varasuhe

Tere! Oleks küsimus vara juurdekasvu lepingu kohta abielludes. Kui näiteks mees on ostnud pangalaenuga enne abiellumist omale kinnisvara ja maksnud laenu igakuiselt ning nüüd nad abielluvad vara juurdekasvu lepinguga ja asuvad elama sellesse kinnivarasse. Mees ju peab maksma edasi neid laenumakseid ja muid elektri ja kommunaalmakseid. Naine pole sentigi panustanud sellesse kinnisvarasse.Kui suur õigus on lahutuse korral abikaasal sellest kinnisvarast midagi saada? Teine küsimus oleks samal teemal et kui mees saab näiteks 3000 eurot palka ja naine saab 1500 eurot palka. Nad on olnud 10 aastat abielus vara juurdekasvu lepinguga. Mees maksab kõik perega seonduvad kulud(tõestatav pangakonto väljavõttega) ehk siis kulutab kogu oma 3000 eurot pere heaoluks/majandusse ning naise auto liisingumaksetele. Naine aga kulutab oma 1500 eurot enda asjade peale( ka tõestatav pangakonto väljavõttega) ja ei panusta perele sentigi. Kuidas siis vara juurdekasvu lepinguga lahutuse korral jägatakse. Päeva lõpuks pole kummalgi mingit rahalist vara aga mees on panustanud pere majandusse 100% aga naine 0%!Tundub ebaloogiline, et arvutus käik oleks selline et kuna mehe palk on suurem siis naisel veel õigus mehelt raha saada aga naine ise ei ole pere majandusse sentigi panustanud?

See varasuhe annab abikaasadele suurema varalise iseseisvuse, säilitades majanduslikult nõrgemale abikaasale siiski selged tagatised. Mõlemad on abielu kestel enda poolt omandatava vara ainuomanikud, võivad sellega üksi tehinguid teha ja ka vastutus kohustuste eest on enamasti üksi. Lahutuse korral jagatakse abielu kestel omandatu abikaasade vahel võrdselt. Erandiks on perekonna ühine eluase, millega tehtavad tehingud nõuavad igal juhul teise abikaasa nõusolekut, sõltumata sellest, kummale ühine eluase kuulub.

Abielu jooksul vähem teeninud abikaasa saab teiselt abikaasalt nõuda rahas (mitte esemetes) poolt selle vara väärtusest, mille võrra teine on rohkem rikastunud. Näiteks: mehel oli abielludes 25 000 eurot ja naisel 20 000 eurot. Lahutamise ajaks oli mehel vara 15 000 euro võrra ja naisel 10 000 euro võrra rohkem. Seega oli mehe vara juurdekasv 5000 euro võrra suurem kui naisel, kel on nüüd õigus nõuda mehelt poolt varade juurdekasvu vahest ehk 2500 eurot. Sel moel suureneb mõlema abikaasa vara ühepalju. Seega ei tasaarvestata mitte teenitud palka vaid tekkivat vara.

Kui siiski leiate, et selline varasuhe Teile ei sobi, saate alati valida lahusvara varasuhte, mille puhul ei teki mingit ühisvara ja lahutuse korral pole ka midagi jagada.

Vastatud:
26.09.2023