Töövõtuleping ja töötuskindlustushüvitis

Küsimused töötuskindlustushüvitise kohta: Isik on olnud töötu ja saab töötutoetust. Isikul on töötuskindlustusstaaži vähemalt 12 kuud töötuna arvelevõtmisele eelnenud 36 kuu jooksul. Nüüd soovib isik sõlmida tähtajalise võlaõigusliku lepingu (töövõtulepingu). Küsimused: Millised peavad olema sõlmitava töövõtulepingu tingimused, et isikul tekiks õigus töötukindlustushüvitisele peale töövõtulepingu tähtaegset lõppemist: 1. Milline peab olema minimaalne töövõtulepingu pikkus (kas piisab, kui see on pikem kui 8 päeva, või peab olema minimaalselt 1 kuu pikkune leping)? 2. Milline peab olema minimaalne brutotasu töövõtulepingus (kuna miinimumpalga määr ei rakendu töövõtulepingule, kuid kas on piiriks minimaalselt 290 EUR, mille põhjal lõppeb töötuna arvelolek)? Seotud lisaküsimused: 3. Kui töövõtja on liitunud pensionikindlustuse süsteemi II sambaga, kas tööandja peab tegema ka töövõtulepingu korral kohustusliku kogumispensioni makse (2%), või on see kohustus vaid töölepingu korral? 4. Kas töövõtulepingu puhul peab tööandja registreerima töötamise alustamise sarnaset töölepinguga (teavitama MTAd hiljemalt tööd tegeva isiku tööle asumise hetkeks), või on siin olulisi erinevusi?

Kui määratud töötuskindlustushüvitise maksmine lõpetatakse enne määratud perioodi lõppu (näiteks asutakse tööle), tekib õigus hüvitise kasutamata osale juhul, kui 

  • olete pärast töötuskindlustushüvitise maksmise lõpetamist 12 kuu jooksul uuesti töötuna arvele võetud (12-kuulist perioodi arvestatakse esimesest hüvitise maksmise lõpetamisest arvates);
  • olete kahe töötuna arveloleku vahelisel ajal töötanud töölepingu alusel, olnud avalikus teenistuses või aja-, asendus- või reservteenistuses või osutanud teenust võlaõigusliku lepingu alusel;
  • teie viimane töö- või teenistussuhe on lõpetatud sellisel õiguslikul alusel, mis annab õiguse töötuskindlustushüvitisele (tähtajaline leping).

Igasugune töötamine, sealhulgas võlaõigusliku lepingu alusel, tuleb töötamise registris registreerida. Töövõtulepingu puhul on sotsiaalsed garantiid ja maksukohustused pisut erinevad töölepingu alusel töötamisest. Näiteks:

RAVIKINDLUSTUS
Ravikindlustus on töövõtjal juhul, kui teenustasu või tasude pealt makstakse sotsiaalmaksu ühes kuus kokku vähemalt sotsiaalmaksu miinimumkohustuse ulatuses.
TULUMAKS
Tulumaksuga maksustatakse töövõtulepingu alusel makstud töö- või teenustasu (TuMS § 13 lg 11).
TÖÖTUSKINDLUSTUS
Töötuskindlustusmaksed peetakse kinni ja makstakse töövõtulepingu alusel teenust osutavale füüsilisele isikule (v.a FIE) makstud tasudelt (TKindlS § 40 – § 42).
SOTSIAALMAKS
Sotsiaalmaksu makstakse füüsilisele isikule (v.a FIE) töövõtulepingu alusel makstud tasudelt (SMS § 2 lg 1 p 6).

Vastatud:
30.10.2023