Testamendi vaidlustamine
Tere! Olen üsna kurval viisil saanud teada oma vanaema surmast. Nimelt kuu aega tagasi(15.09) on ta meie seast lahkunud. Olen saanud täna (09.10) pärimisteate. Vanaema on teinud testamendi eelmise aasta novembris (30.11.2022) minule täiesti tundmatule inimesele ning pannud ka asepärijaks kellegi tundmatu. Kes meie teada pole isegi sugulased. Kas mul on võimalik uurida vanaema eelnevate testamentide kohta? Saan aru, et mul on õigus esitada kohtule hagi testamendi vaidlustamiseks. Siin tekibki mul küsimus. Riigiteatajas on kirjas, et kui ilmneb asjaolu mis annab õiguse testamendi tühistamiseks. Sealt kahjuks ei selgu mis nendeks asjaoludeks loetakse? Kuna on kahtlus, et vanaemaga on manipuleeritud, kui mõistus enam väga selge ei olnud. Kui suureks võivad minna sellise kohtuhagi kulud ning kes katab need? Lisaks kas notaril on õigus mulle kui ainukesele sugulasele (poja tütrele) edastada infot, mis pärandvarast juttu on? Ette tänades
Pärimisseaduse § 88 lg 7 sätestab kellel, mis alusel ja mis aja jooksul on võimalik testamenti tühistada pärast pärandaja surma: Kui testamendi tegemisel esines asjaolu, mis annab vastavalt tsiviilseadustiku üldosa seadusele aluse testamendi tühistamiseks, võib pärast pärandaja surma testamendi tühistada ka isik, kes oleks õigustatud pärima testamendi või selle osa kehtetuse korral. Testamendi tühistamiseks tuleb esitada hagi kohtusse. Testamendi tühistamise hagi võib esitada kohtusse ühe aasta jooksul tühistamise aluseks olevast asjaolust teadasaamisest arvates, kuid mitte hiljem kui 30 aasta möödumisel pärandi avanemisest arvates. Tsiviilseadustiku üldosa seaduse § 90 lõike 1 kohaselt tehingu, mis on tehtud olulise eksimuse, pettuse, ähvarduse või vägivalla mõjul, võib seaduses sätestatud korras tühistada. Seega peaks isik, kes soovib pärast pärandaja surma tema testamenti tühistada, tõendama asjaolusid, mis annavad aluse tühistamiseks.
Kohtukulud koosnevad riigilõivust, mille tasub hagiavalduse esitaja avalduse esitamisel, ekspertiisikuludest, mis võivad olla Teie kirjeldatud juhtumil vajalikud ja esindajatasudest. Lõpplahendiga võib kohus jätta kõik menetluskulud selle poole kanda, kelle kahjuks otsus tehti.
Riigilõivu suurus sõltub hagi hinnast, mis omakorda sõltub hüve väärtusest, mida hageja on eeldatavalt õigustatud saama hagi rahuldamise korral.