Justiitsministeeriumil valmis infovoldik, kus on antud põhjalik ülevaade sellest, millised on võlgnike õigused täitemenetluses.
Selleks, et esitada kohtule ettevõtte vastu pankrotiavaldust, tuleb Teil kontrollida järgmiste oluliste asjaolude esinemist. Esiteks peaksite olema veendunud, et ettevõtte võlg Teie ees ületab pankrotiseaduses (PankrS § 15 lg 3 p3) nõutud summat, mis on aktsiaseltsi puhul 12500 eurot, OÜ,TÜ ja UÜ puhul 2500 eurot, teiste juriidiliste isikute puhul 1000 eurot. Teisisõnu peab Teil ettevõtte vastu olema nõue, mis on vähemalt eelmärgitud suuruses ning nõude tasumise tähtaeg on kätte jõudnud.
Teiseks peate põhistama so faktidega veenvalt põhjendama, et ettevõte ei suuda enda võlga tasuda ja see suutmatus ei ole ajutise iseloomuga. Selleks tuleb Teil kohtule vastav avaldus esitada ning selles avalduses välja tuua, et esineb vähemalt üks järgmistest asjaoludest:
Kui olete veendunud, et Teie puhul esineb üks eelmärgitud alustest kohtule pankrotiavalduse esitamiseks, tuleks koostada kohtule avaldus. Avalduses peate tooma välja ettevõtte poolt Teile võlgnetava summa suuruse, millest võlgnevus on tekkinud (võlgnevuse alus) ning märkima aja, milliseks tuli ettevõttel võlgnevus tasuda. Lisaks tuleb avalduses viidata vähemalt ühele pankrotiavalduse esitamise alusele (nt ettevõte teatas Teile, et ta ei suuda oma kohustusi täita). Kui Teil on olemas võlgnevuse kohta jõustunud kohtulahend või vahekohtu otsus, ei pea Te kohtule lisaks sellele muid võlgnevust tõendavaid dokumente esitama. Kui Teil ei ole jõustunud lahendit, peate võlgnevuse tõendamiseks esitama kohtule nt lepingu, võlakinnituse või müügiarved vms.
OÜ HUGO Endla 15, Tallinn 10122 Tel. 6 880 400, hugo@hugo.legal