Õigusabi
Tere,kuidas aidata last, kui ta ei oska dokumente täita, et saaks isalt või siis riigilt abi- täisealisele õppivale lapsele elatise väljamõistmiseks. Täitsime koos ära ( mina emana ka ei oska nii täita, kuidas peab ). 1. pean kirjalikult tõestama oma abivajaduste ulatust ja tõendama. Täna on 17 juuni ja 1 juuliks pean kirja saatma- poolkuud läbi, kust ma need tsekid võtan? 2. pean ise saatma määruse koopia hagejale- kuid kõik elukoht on salastatud? kui saan mingi eelmise koha aadressi, kui kaua ma siis ootan, ja kui ta kätte ei saa, siis laps ei saa mingit abi. Poiss ootab, et ma aitaks, kuid mina ei oska. Tähendab, kuna on see nii võimatuks tehtud, siis jääb ära ja lapse isa ei pea toetama oma poega. Mina olen käinud 1,5 kohaga tööl, kuid nüüd tervise pärast enam ei saa käia. Käin 1 kohaga tööl ja palk on 1100 miinus maksud. Juba kaalume võimalust koolist ära tulemist ja tööle minekut, sest elu on kalliks läinud. Kurb, kuid tõsi.
Kui endal puuduvad teadmised ja kogemused kohtule dokumentide koostamisel, soovitan kasutada kindlasti vähemalt hagiavalduse koostamisel õigusabi. Tasulist õigusabi osutavad kõik advokaadid ja juristid.
Kuna majanduslikel põhjustel ei ole paljudel inimestel võimalik endale advokaati palgata, on selleks, et isiku õigused ja huvid ei jääks ainuüksi majanduslike piirangute tõttu kaitseta, seadusega kehtestatud võimalus saada seaduses sätestatud juhtudel riigi õigusabi.
HUGO.legal pakub koostöös justiitsministeeriumiga tasuta ja soodustingimustel õigusabi. Abi saavad kõik Eestis elavad inimesed, kelle keskmine brutosissetulek jääb alla 1200 euro. Lapse õigusi puudutavate perekonnaasjade puhul on sissetuleku piirmääraks kuni 2000 eurot.
Õigusabi saamiseks tuleb sõlmida kliendileping ning tasuda lepingutasu 5 eurot (v.a alaealised) ning leping kehtib terve kalendriaasta.
Seejärel saab kasutada tasuta õigusabi teenust süsteemiga 2 + 3, kus esimesed kaks tundi on tasuta ja järgmised 3 tundi 45-eurose tunnitasuga. Lapse õigusi puudutavates perekonnaasjades on kahele tasuta tunnile lisaks kasutada kuni kümme 45-eurose tunnitasuga tundi.
Õigusabi antakse väheste eranditega kõikides juriidilistes küsimustes ja kõikides vormides, nii kohapeal konsultatsioonina kui ka interneti teel. Kliente nõustatakse erinevates menetlustes, samuti aidatakse koostada dokumente ja suhelda ametiasutustega. Alates 20. veebruarist 2021 ei saa enam kasutada õigusalaseks esmanõustamiseks ette nähtud riigi toetust kohtus esindamiseks ja kohtudokumendi koostamiseks. Erandiks on lapse õigusi puudutavad perekonnaasjad ja samuti maksekäsu kiirmenetluse avalduse esitamine, kus kohtus esindamine jäi alles.
Õigusteenuste Büroo juristid annavad vähekindlustatud inimestele tasuta õigusabi Tallinnas, Tartus, Rakveres, Jõhvis, Paides, Viljandis, Pärnus ja mitmetes teistes Eesti linnades.
Tasuta õigusabi eakatele jagatakse Tallinnas, Tartus, Pärnus, Rakveres, Jõgeval, Keilas ja Paides.
Perekonnaõiguse küsimustes saab tasuta abi küsida Lastekaitse Liidus
Riigi õigusabi on isikule riigi kulul õigusteenuse osutamine.
Riigi õigusabi tähendab, et õigusteenuse eest maksab esialgu riik, siiski võidakse õigusabi määramisel panna kohustus tasuda osaliselt ise või maksta õigusabikulud osaliselt või täielikult tagasi pärast kohtuvaidluse lõppu. Tasuta selgitusi riigi õigusabi võimaluste kohta annavad ka advokaadibürood.