Mida teha, et vältida võlgade pärimist
Tere. Kui minu isa suri ära ja meil pole olnud väga suuri suhteid aga tean, et kedagi tal rohkem pole. Samuti olen teadlik, et ta on varem olnud võlgu. Kardan, et saan tema võlad kanda, kui tal neid veel on. Tahaksin teha pärandist loobumiseavaldust aga ei tea kuidas see peaks käima.
Pärandist loobumiseks tuleb pöörduda ükskõik millise notari poole ja teha avaldus pärandist loobumiseks. Pärandist loobumise tähtaeg on piiratud. Seda saab teha üksnes 3 kuu jooksul arvates päevast, millal pärija sai teada või pidi teada saama pärandaja surmast ning oma pärimisõigusest. Kui pärima õigustatud isik ei esita selle aja jooksul notarile pärandist loobumise avaldust, loetakse ta pärandi vastu võtnuks ehk ta on muutunud pärijaks. Notar võib kolmekuulist tähtaega pikendada või määrata uue tähtaja, kui pärima õigustatud isik on lasknud tähtaja mööda mõjuval põhjusel ja kui teised pärima õigustatud isikud sellele vastu ei vaidle.
Teiseks võimaluseks on selgitada välja esmalt pärandvara koosseis ja seejärel otsustada kas loobuda või mitte. Selleks peaksite võimalikult kiiresti pärast oma pärimisõigusest teada saamist algatama notari juures pärimismenetluse nii, et te pärandit esialgu vastu ei võta. Selles menetluses saab notar teha pankadesse ja mujale järelepärimised, ning kui vastused tulevad piisavalt kiiresti, jõuate enne kolme kuu möödumist pärandist veel ka loobuda.
Kui võlad, mille väärtus ületab pärandvara väärtuse, on ilmnenud hiljem, saab ka siis, veel kolme kuu jooksul võlgadest teada saamisest, vastutust piirata pärandvara väärtusega (pärimisseaduse § 137 lg 2). Sellist vastutuse piiramist nimetatakse pärandvara inventuuriks.
Inventuuri käigus selgitab pärandvara koosseisu ja koostab pärandvara nimekirja mitte enam notar, vaid nüüd juba kohtutäitur vastava tasu eest. Kohtutäituri tasu on 0,1% pärandvara nimekirja kantud vara hulka kuuluvate õiguste koguväärtusest, kuid mitte vähem kui 35 eurot ja mitte rohkem kui 3336 eurot (kohtutäituri seaduse § 49 lg 2).