KOV kohustus lasteaiakoha tagamisel

Tere! Seaduse järgi peab omavalitsus tagama 1,5- aastaseks saanud lapsele lasteaiakoha. Tallinn kirjutab oma kodulehel, et “lasteaiarühmad komplekteeritakse vahemikus 1. mai kuni 15. august”. See justkui viitab, et kui mu laps saab 1,5-aastaseks nt detsembris, siis peame ootama uue komplekteerimise ajani? Või siis ikka peab omavalitsus olenemata kuust ja aastaajast pakkuma lapsele kohta, kes on saanud 1,5-aastaseks? Lisaks, kas mul on õigus seaduse järgi küsida ka kohta nt 1,7-aastasele või olen selleks ajaks oma n-ö õiguse ära andnud?

Koolieelse lasteasutuse seaduse (KELS) § 10 lg 1 esimene lause sätestab, et valla- või linnavalitsus loob vanemate soovil kõigile pooleteise- kuni seitsmeaastastele lastele, kelle elukoht on selle valla või linna territooriumil ning ühtib vähemalt ühe vanema elukohaga, võimaluse käia teeninduspiirkonna lasteasutuses. Seega, kui vanemad avaldavad vastavat soovi, tuleb tagada lasteaiakoht kõigile lastele vanuses alates 1,5 aastasest kuni seitsme aastaseks saamiseni, sealhulgas 1,7 aastasele. Lasteaiarühmade komplekteerimise all võidakse mõelda seda, et laps peaks rühma komplekteerimise ajaks olema konkreetse lasteaia n.ö. ootenimekirjas. Seda ka juhul kui laps on sel hetkel alla 1,5 aasta vana.