KOV kohustus lasteaiakoha tagamisel

Tere Viimasel ajal on palju räägitud ja meelde tuletatud, et omavalitsus peab tagama 1,5-aastaseks saanud lapsele koha munitsipaallasteaias või kokkuleppel hüvitama lastehoiuteenuse. Samuti on julgustatud koha mittesaamisel pöörduma kohtusse. Kuna meil on praegu juba üle aastased kaksikud ja kindel soov nad novembris lasteaeda panna (1,5-aastaseks saamisel), siis sellest tingitult on mul kaks küsimust. 1. Kui elan Tallinnas, kas siis kas linn võib pakkuda mulle koha mistahes linnaosas ja lasteaias või ikkagi seal linnaosas kuhu olen sisse kirjutatud? Elan Haaberstis, kuid olen kuulnud, kuidas kohta pakutakse nt Lasnamäel (sh vene rühmadesse). 2. Kokkuleppel võib linn pakkuda asenduseks hoiukohta. Kui vaadata hoiukoha hüvitiste suurust Tallinnas, siis need käivad vist pigem vabatahtliku hoiukoha kasutamise kohta? Saan aru, et kui kokkuleppel lähevad lapsed hoidu, siis vanema poolt makstav kohatasu ei tohi olla suurem kui sama aasta alampalgast 20% ehk ca 145€ lapse kohta (praeguse seisuga)? Ette tänades

Kohaliku omavalitsuse korralduse seaduse (KOKS) § lõike 2 esimene lause sätestab, et omavalitsusüksuse ülesanne on korraldada selles vallas või linnas koolieelsete lasteasutuste, põhikoolide, gümnaasiumide ja huvikoolide, raamatukogude, rahvamajade, muuseumide, spordibaaside, turva- ja hooldekodude, tervishoiuasutuste ning teiste kohalike asutuste ülalpidamist, juhul kui need on omavalitsusüksuse omanduses. Koolieelse lasteasutuse seaduse (KELS) § 10 lg 1 esimene lause sätestab, et valla- või linnavalitsus loob vanemate soovil kõigile pooleteise- kuni seitsmeaastastele lastele, kelle elukoht on selle valla või linna territooriumil ning ühtib vähemalt ühe vanema elukohaga, võimaluse käia teeninduspiirkonna lasteasutuses. Sama sätte teise lause kohaselt pooleteise- kuni kolmeaastase lapse lasteaiakoha võib valla- või linnavalitsus vanema nõusolekul asendada lapsehoiuteenusega, mille rahastamisele kohaldatakse käesoleva seaduse § 27 lõigetes 3 ja 4 sätestatut. KELS § 15 lõige 4 annab valla- ja linnavalitsustele volituse kehtestada laste lasteasutustesse vastuvõtu ja sealt väljaarvamise kord.

KELS § 10 lg 1 ei sätesta pelgalt kohustust pakkuda lapsele kohta teeninduspiirkonna lasteasutuses, vaid kohustab valla- või linnavalitsust looma võimaluse käia teeninduspiirkonna lasteasutuses. Lasteaias käimise võimaluse loomine ei piirdu üksnes teeninduspiirkonna lasteasutuses koha tagamisega, vaid pakutav lasteaiateenus peab olema ka faktiliselt kättesaadav (st pakutud kohta peab olema võimalik mõistlikult ja eesmärgipäraselt kasutada töö- ja pereelu ühitamiseks). Seega tuleb tagada koht teeninduspiirkonna lasteasutuses. Sarnases olukorras tuleb kohtupraktika kohaselt lugeda KOV kohustus täidetuks kui lapsel on MÕISTLIK võimalus lasteaias käia. Seega tuleb tagada koht kodulähedases või vanemate töökohaga sobivas lasteaias, et kohustus oleks täidetud.