Kas lepingu rikkumisest tulenevat nõuet saab maksma panna maksekäsukiirmenetluses

Tere, küsimus maksekäsu kiirmenetluse kohta. Olukord: Eraisik A ja OÜx leppisid kokku 08.05.2023 eraisiku A maja soojustustööde teostamise lõpptähtajaga 16 .06. 2023. Töö pidi koosnema 2 etapist: ettevalmistus ja soojustamine. OÜx nõudis ettemaksu 50% kogu projekti maksumusest, et töödega alustada, esitades ettemaksuarve.Eraisik A tasus arve ära. seisuga 30.08.2023 OÜx teostas ettevalmistustööd, kuid põhitöö jäi tegemata. Tööde lõpptähtaega on mitu korda edasi lükatud OÜx initsiatiivil ja Eraisik A nõusolekul, kuid lubadustest kinni ei peetud. OÜx on muutunud ka kättesaamatuks kõnedele ja kirjadele. Eraisik A on kirjalikult lepingu üles öelnud ning nõudnud ettemaksu tagastamist teostamata tööde maksumuse ulatuses ning lugeda koostöö lõppenuks. OÜx ei reageerinud, mida eraisik A loeb kui maksmisest keeldumist OÜx poolt. Küsimus: kas OÜx on muutunud lepingu olulise rikkumise tõttu võlgnikuks ning milline tõenäosus on Eraisikul A saada kohtult maksekäsk kiirmenetluses, kui seda taotleda?

Maksekäsu kiirmenetlus võimaldab võlausaldajal hagimenetlusest kiiremini, väiksema tõendamiskoormuse ja väiksemate kulutustega saada täitedokument ehk maksekäsk. Maksekäsu kiirmenetluses esitatav nõue ei tohi ületada 8000 eurot (sealhulgas kõrvalnõuded, näiteks intressid ja viivised). Kõrvalnõuded ei tohi ületada põhinõuet. Esitada ei saa nõuet, mille tasumise tähtaeg ei ole veel saabunud. Samuti ei saa esitada nõuet, kui mõlemad pooled peavad täitma mingi kohustuse ja kumbki pool ei ole kohustust veel täitnud. Seega saab maksekäsu kiirmenetlusse esitada selgeid nõudeid, näiteks nõuda mingi konkreetse arve tasumist.

Kui võib eeldada, et nõude suuruse osas võib tekkida vaidlus, ehk ettemaksu tagastamist ei saa nõuda täies ületuses vaid enne tuleb selgeks vaielda, millises mahus töid teostati ja millises mahus on õigus ettemaksuarve alusel makstud summat tagasi nõuda, soovitan esitada nõude hagimenetlusse.

Vastatud:
01.09.2023