Kas elukaaslane saab olla pärija

Tere. Küsimus on pärimisõiguse osas. Inimesed elasid 27 aastat koos, kooselu abieluks ei vormistanud. Kooselu viimastel aastatel müüdi elukaaslaste meespoolele kuulunud suvila+maa, suur osa rahast on kadunud (ilmselt osaliselt igapäevakulude katteks). Hiljuti suri elukaaslastest naispool. Ta elas mehele kuulunud korteris ja tema ainus teadaolev vara on raha hoiusel/pangakontol. Oma pangakontole kandis ta viimase aasta jooksul mehe pangakontolt ilma meest teavitamata 11 000 eurot. Tal on elusolev kolmanda ringi pärija, õde. Küsimus on: kas pikaaegsel elukaaslasel on õigus (osaliselt) pärida raha lahkunud elukaaslase kontol? Või vähemalt tagasi saada ilma tema teadmata kontolt tehtud ülekanded?

Pärijaks saab elukaaslane (mitte abikaasa) olla vaid testamendi või pärimislepingu alusel. Kui pärandaja ei ole oma surma puhuks korraldusi jätnud, toimub pärimise seaduse alusel. Seaddusjärgsed pärijad on pärandaja sugulased ja abikaasa. Elukaaslane seadusjärgsete pärijate ringi ei kuulu. Seega ei ole elukaaslasel, vaatamata suhte kestusele, õigus pärida. 

Kui raha on sisuliselt varastatud, on võimalik seda tagasi saada, ent raha omanikul tuleb siis tõendada, et tema tehtud ülekannetest midagi ei teadnud. Kas praegu esineb selline olukord, ei ole foorumi tingimustes võimalik hinnata ja hinnangu saamiseks soovitaksin pöörduda individuaaalsele nõustamisele.

Vastatud:
24.07.2023