Juhatuse liikme vastutus
Tere,
Mul on küsimused meie KÜ juhatusega esinenud olukordade osas.
Olukord1:
KÜ liige avastas, et keldri koridorist on kadunud osa sinna ajutiselt paigutatud talle kuuluvast mööblist. Taustaks, et keldri koridoris on meil lisaks rattaid, mööblit jne (need on alles). Järelepärimisel tuli KÜ juhatuselt vastuseks, et koridorides ei tohi mööblit olla ja juhatus viis selle prügilasse. Kappide kohta varem küsimusi ega hoiatust ei ole tulnud. Sisekorraeeskirjades seda olukorda selgelt reguleeritud ei ole.
Küsimused: Kas tegemist on seadusliku toiminguga? Kui ei, siis millise seaduse vastu eksiti (kas võib olla varavastane väärtegu?). Mida saab mööbli omanik/KÜ liikmed ette võtta peale juhatuse tagasikutsumise? Kas ühistu võib nõuda asjade omanikule kahju hüvitamist? Kui jah, siis mis seaduse alusel ja kas juhatuselt, konkreetselt isikult või ühistult?
Olukord2:
Eelmisel üldkoosolekul võeti vastu otsus uute termostaatide soetamiseks 3 konkureeriva pakkumise võtmiseks ja seejärel ostmiseks. Mõned kuud hiljem tuli juhatuselt kiri, et termostaadid on olemas, ning käsk need paigaldada lasta. Juhatus ei olnud võtnud hinnapakkumisi ning tegi ostuotse ära ilma KÜ liikmeid kaasamata/informeerimata. Ei ole selge, miks valiti need termostaadid. Samuti ei ole tõendatud, et soetatud termostaatide kasutamisest tekib reaalne võit küttesüsteemi kasutamisel võrreldes juba kasutusel olevate termostaatidega sh kinnitas ka ostetud termostaadimudelite levitaja Eestis, et antud toote puhul tõendatud kasu ei kaasne. Hoolimata ühistuliikmete vastuväidetest paigaldati need. Üks korter keeldus.
Küsimused: kas soetamise viis oli seaduslik? Kui ei, siis mis seadus seda reguleerib ning mis võimalused on KÜ liikmetel edasiste tegevuste osas lisaks juhatuse tagasikutsumisele? Kas kulu väljanõudmine juhatuselt/konkreetselt tehingu teinud inimeselt või toote tagastamine oleks seaduslikult põhjendatud? Kas saab paigaldusest keelduda? Kas KÜ üldkoosolek saab ümber muuta kõigile paigaldamise otsust?
Korteriomanikel, kellele kahju tekitati, on õigus nõuda korteriühistult kahju hüvitamist (võlaõigusseadus § 132). Ühistul omakorda on nõue oma tegevusega kahju põhjustanud juhatuse liikme vastu. Juhatus peab täitma üldkoosoleku otsuseid ja toimima juhatuse liikmele omase hoolsusega. Kui juhatus seda ei tee ja tema tegevusega on tekitatud ühistule varalist kahju, saab konkreetselt juhatuse liikmelt nõuda tekitatud kahju hüvitamist. Juhatuse liikmel tuleb kahju hüvitada korteriühistule.