Ettevõtte likvideerimismenetlus

Küsimus, mille esitasin 30.06.2023 Tere, Mai lõpus tellisin firmalt B S B õhupallilennu, kuid kahjuks kukkus selle firma ainuke omanik end 16.06 surnuks. Seega jäi teenus ehk õhupallilend saamata. Saadaolev telefon ei vasta, e-mailile pole samuti saanud vastust. Mida peaksin tegema? Teie vastus oli selline: Teenuse osutamise leping oli Teil tõenäoliselt sõlmitud juriidilise isikuga. Juriidiline isik ehk ettevõte on vara, mis omaniku surmaga ei lõppe vaid kuulub selle omaniku surma korral pärimismenetluses pärimisele. Äriregistri andmetel on ettevõte praegusel hetkel ilma esindusõigusliku isikuta, omanik ja kasusaaja on surnud isik, seega ei ole pärimismenetlust veel algatatud ja hetkel ei olegi kellegi poole pöörduda. Kui pärimine saab lõpule viidud ja registrisse ilmub kanne omaniku ja/või juhatuse liikme muutmise kohta, saate esitada oma nõude raha tagastamiseks. Kui ettevõte peale pärimist likvideeritakse, saate esitada oma nõude likvideerimismenetlusse. Teenust Teil tõenäoliselt ettevõttest saada ei ole võimalik, seega jääb üle vaid teenuse eest ette tasutud raha tagasi nõudmine. Uus küsimus: Uuridese-äriregistrist selle firma andmeid, selgus, et juba 21.06.2023 on tehtud uus kanne ÄRS paragrahv 54 lg 5 alusel: § 54. Väiksema paranduse tegemine ja kande tegemine automatiseeritult (5) Füüsilise isiku nimi ja isikukood parandatakse äriregistri kandes sellekohase teate ja rahvastikuregistris toimunud muudatuse alusel riigilõivuvabalt, tehnilise võimaluse olemasolul automatiseeritult. Sätet kohaldatakse ka surnud isiku andmete äriregistrist kustutamisel, kui kanne ei kajasta päritavaid osaniku- või muid selliseid õigusi. Seega firmal pole hetkel ühtki omanikku. Nende FB lehel on järgmine teadaanne https://www.facebook.com/............/ : BSB 4 p · See lehekülg lõpetab peatselt toimimise. Kuumaõhupalli lendude osas Eestis pöörduge palun www.keelutsoon.ee (NB! Vanad blue sky piletid seal ei kehti!) Kust ma võiksin saada infot likvideerimismenetluse kohta? Kas on võimalik, et ettevõte lihtsalt kustutatakse äriregistrist? 

Enne ettevõtte registrist kustutamist tehakse selle kohta määrus, mis on nähtav e-äriregistris. Ettevõtte likvideerimise teated avaldatakse ka veebilehel Ametlikud Teadaanded https://www.ametlikudteadaanded.ee/

Seega võlausaldajatele teadmata ei ole võimalik ettevõtet registrist kustutada. Soovitan jätkuvalt hoida silm peal pärimisregistril ja kui pärimismenetlus on lõpule viidud, pöörduda oma murega pärijate poole.

Vastatud:
08.08.2023