elatis lapse täisealiseks saades

Tere Küsimus elatisabi saamise kohta. Kuna lapse isa elatist ei maksa, tasub riik elatisabi. 06.juunil saab laps 18 aastaseks. Lapsel on lõpetatud 8 klassi, kuna tervislikel põhjustel on hariduse omandamine erinevalt tema eakaaslastest võtnud rohkem aega. Laps on olnud koduõppel ja Rajaleidja soovitusel on olnud individuaalõppel. 2022- 2023 õppeaastal ta koolis ei käinud. Tuli vaheaasta ja sügisel 2023 jätkab täiskasvanute gümnaaiumis (hetkel on see plaanis). Lapsele on määratud puuduv töövõime ja raske puue. Tööl ei käi ja on täielikult ülalpeetav kuna pole ise võimeline ennast elatama. Minu küsimus on järgnev, kuidas toimub lapsele elatisabi maksmine peale 06.06.2023, kui ta saab täisealiseks? Kui ta jätkab õpinguid ja kui ta ei jätka? Samuti kas lapse isal on jätkuvalt kohustus tasuda elatist kuni 22 eluaastani?

Lapse täisealiseks saades lõppeb lapsevanemate kohustus teda kui alaealist last üleval pidada, seega lõppeb ka õigus kohtulahendi mittetäitmisest tulenevale elatisabile täitemenetluse ajal. Kui lapsel on jätkuvalt abivajadus, tuleb tal endal pöörduda kohtusse elatise saamiseks. Nüüd, täiealiseks saades, ei ole enam seadusega sätestatud miinimumelatist, vaid kohtus tuleb kirjeldada ja tõendada lapse vajadused, tuua esile, millisel määral saab laps katta oma vajadused oma sissetulekute arvel (töövõime- ja puudetoetus) ja vanematelt saab nõuda elatise andmist kuni kooli (täiskoormusega päevaõppes) lõpetamiseni ent mitte kauem kui 21-aastaseks saamiseni ulatuses, mis jäävad lapse enda sissetulekutest katmata, võrdsetes osades. Või kui laps kooli ei lähe, ent tööd teha mingil põhjusel ei saa, tuleb elatise saamiseks tõendada, mis takistab täisealisel isikul endale ülalpidamist teenimast.