Lapse hooldusõigus

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Lapse hooldusõigus

15 Veebr 2019, 12:04

Tere, selline mure, et sooviksin lapse emalt ära võtta või vähendada hooldusõigust kuna lapse ema ei kasvata last ega hoolitse tema eest. Ainult nii palju, et kahe nädala jooksul tund või paar on lapsega koos ja natukene mängib, kuigi tal on olulisem telefoni kaudu chatimine teistega. Samuti, kui on probleeme lapsega laste asutuses siis ta ei saa aidata kuna asub kas kuskil reisil või tal pole aega, mina kui lapse isa pean leidma alati võimaluse, et töölt ära minna ja lapse juurde, et probleeme lahendada. Aga siis kui sotsiaaltöötaja või lastekaitse töötaja külastab laste asutust siis ta (lapse ema) on kohal aga ei näita üles aktiivset huvi. Samas on antud lapse ema kohtusse, et nõuda elatist aga sellele ta esitas vastulause sel hetkel kui tööl ei käinud ja vastulauses oli kirjas, et "kuna tööl ei käi siis on absurdne elatist nõuda" ja üldiselt lapse ema rahaliselt ei toeta last.

Kui ma annaksin antud kirjelduse põhjal lapse ema kohtusse ja nõuaksin lapse ainuhooldusõigust või suuremaid õigusi siis mis võimalused oleksid, kohtus võita? Või mida peaksin arvestama, kui pöördun kohtusse? Paluks teie soovitusi samuti, antud juhtumis.

Re: Lapse hooldusõigus

22 Veebr 2019, 18:14

Tere,

Teie küsimusest võib järeldada, et last kasvatate ja temaga koos elate Teie. Seega on Teil õigus lapse esindajana teiselt vanemat elatist küsida ja asjaolu, et ema ei tööta, ei ole kindlsti aluseks elatise väljamõistmata jätmiseks.
Hooldusõiguse küsimuse otsustab kohus rangelt lapse huvidest lähtuvalt. Lapsele antakse riigi kulul advokaat ja manetlusse kaasatakse kohaliku omavalitsuse lastekaitsetöötaja. Nimetatud meetmed peavad tagama, et otsus oleks eranditult lapse huvides. Üldiselt on kohtud seisukohal, et lapse huvides on omada kahte hooldusõiguslikku vanemat. Hooldusõiguse piiramise võib kohus positiivselt lahendada vaid erandkorras näiteks juhtudel, kui lapsest eraldi elav vanem oma käitumisega teeb ühise hooldusõiguse teostamise võimatuks (ei anna pahatahtlikult ja põhjuseta nõusolekut lapse jaoks oluliste asjade otsustamiseks) või kahjustab mingil moel lapse huve.
Teie kirjeldustest ei nähtu, et ühist hooldusõigust oleks võimatu teostada, vaid nähtub ema leige suhtumine lapsesse. See aga iseenesest ei ole tõenäoliselt piisavaks põhjuseks hooldusõiguse ümberjagamiseks.

Lugupidamisega

Tiina Mölder

Vasta