Vaimne puue

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Vaimne puue

17 Okt 2014, 16:59

Tere,
Mul on kaks onu, neist ühel on peaga probleeme ja järglasi ega abikaasat tal pole. Nüüd soovib see teine onu saada tema käest notariaalset testamenti või vähemalt allkirja notariaalselt kinnitatud volikirjale, et ta saaks tema rahalisi asju ajada ehk sisuliselt raha omastada. Kas selline allkiri on aktsepteeritav või õigustühine?

Re: Vaimne puue

20 Okt 2014, 15:39

Soovite tead, kas onu saab teha volikirja? Viitate, et onul on probleeme peaga. Küsimusest ei selgu, kas onu esindusõigust on piiratud ning kas temale on määratud eestkostja.

Üldreegel on, et tehingu võib teha esindaja kaudu ning sellist esindusõigust on võimalik tõendada volikirjaga. See, kas volikiri tuleks koostada notari juures või võiks see olla ka lihtkirjalik, sõltub tehtava tehingu vorminõuetest. On tavapärane, et tehingute tegemiseks pangas nagu näiteks teise inimese pangakonto kasutamine, koostatakse notariaalne volikiri. Teisalt on võimalik konto omanikul ka pöörduda panka ning teavitada panka, et konkreetse konto kasutamise õigus on kellelgi teisel veel.

Juhul, kui onule on määratud eestkostja, siis onu ise volikirja teha ei saa ja kõiki tehinguid onu varaga saab teha ainult talle määratud eestkostja. Teatud juhtudel on eestkostjalt vaja tehingu tegemiseks ka kohtu luba. Eestkostja ei saa teha eestkostetava nimel testamenti. Testamendi tegemise võimalikust notari juures hindab notar, kelle poole testamendi tegemiseks pöördutakse.


Vastas Eve Põtter.

Vasta