Palun Abi.

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Palun Abi.

20 Okt 2014, 18:57

Tere. Mul oleks nõu vaja, ei oska kuskilt otsast oma asjadega alustada. Probleem järgmine: Mul on laps. lapse isaga kooselu läks lahku juba rohkem kui kolm aastat tagasi. Sel ajal olin ma kange ja lõin käega igasugu õiguste tagaajamisele ja jäin lootma et isa on ise vastutustundlik ja tunneb lapse käekäigu üle huvi. nii see kahjuks ei läinud. tänaseks ei ole ei mina ise ega ka laps teda näinud juba kaks aastat ja mingit kontakti meil ka pole. samas olen ma nüüd aru saanud et ma ei saa kuust kuusse võlgu elada. ei tule lihtsalt toime oma asjadega. Olen palju lugend oma õiguseid kuid kuskilt alustada ikka ei oska.
Ma ise sooviks ainuhooldusõigust juba seepärast et kui ma midagi nõudma hakkan siis ma tean et kõikvõimalikud otsused keeratakse minu vastu kuna temal on ka ju sõnaõigus. kuid kui ma hakkan seda taotlema kas lapsel on siis õigus elatisele?
U poolteist aastat tagasi oli plaan lihtsalt elatis määrata sest isa mingit toetust pole peale lahkuminekut maksnud. siis jäi asi selletaha et mul pole mitte ühtegi kontakti temaga. ei aadressi ega tel numbrit. ja avaldust seetõttu teha ei saanud. Advokaadi jaoks meil aga võimalusi lihtsalt ei ole.
Palun nõu et kust ma alustama pean. Kuhu milliste avaldustega pöörduma pean ja kuidas toimida et meie lapsega ka oma elu korda saaks.

Re: Palun Abi.

21 Okt 2014, 15:03

Teie kirjas toodud probleemid on lahendatavad, kuid selleks peate vaeva nägema. Lapsele ainuhooldusõiguse taotlemisel peate sellekohase avaldusega kohtusse pöörduma ja põhjendama ainuhooldusõiguse taotlemist. See, et lapse isa lapsest ei hooli, ei osale tema kasvatamisel ega ülalpidamisel, on piisav põhjus ainuhooldusõiguse taotlemiseks. Peate selle selgelt välja tooma, saama ka sellekohased tõendid (N: tõend lasteaiast, kes tasub maksed ja kes toob lapse lasteaeda, perearstilt, kohalikult omavalitsuselt jms). Antud avalduse esitamisel kohtusse makstakse riigilõivu 10€. Kui teil on raskusi avalduse kirjutamisega kohtusse ning majanduslik seisund ei võimalda juristi/ advokaadi palkamist, siis on teil võimalik kohtu kaudu taotleda riigiõigusabi. Siinkohal lisan vormid, kui soovite riigi õigusabi kasutada.
http://www.just.ee/sites/www.just.ee/fi ... isvorm.rtf ; http://www.kohus.ee/et/oigusabi/riigi-oigusabi

Lapsele elatise maksmisel ja ainuhooldusõigusel pole omavahel seost. Lapsevanema hooldusõiguse piiramine ei välista elatise maksmist.

Te saate elatist lapsele ka tagantjärele nõuda, esitades sellekohase avalduse kohtusse. Taotleda saab järgi eelneva 12 kuu eest. Elatise taotlemisel peate teadma lapse isa nime, isikukoodi ja elukohta. Kui te ei tea tema tänast täpset elukohta, siis peate panema vähemalt tema eelmise elukoha aadressi (kas vanemate elukoht või tema eelmine alaline elukoht). Samas soovitan teid ostida oma lapse isa kohta andmeid sotsiaalmeediast ja võimalusel ka hankima infot tema sugulastelt ja lähikondlastelt. See lihtsustab kohtudokumentide kättetoimetamist ja tagab kohtus sujuvama protsessi.
Lapsele elatise taotlemine on riigilõivuvaba. Juhul, kui te taotlete elatist miinimummääras (2014.a. 177,50€ kuus), siis ppole hagiavaldusele vaja ka täiendavaid dokumente (kassatšekke, maksekorraldusi jms) lisada.
Siinkohal lisan hagiavalduse vormi. http://www.kohus.ee/sites/www.kohus.ee/ ... iseks3.rtf


Vastas Krista Paal.

Vasta