õppelaenu nõue

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

õppelaenu nõue

01 Sept 2014, 09:34

Tere

Kõrgkoolis käimise ajal aastatel 1992-1994 (-95?) võtsin tollasest Ühispangast õppelaenu, suurusjärgus mõned tuhanded kroonid õppeaastas. Laenu tagasimaksmisel esines häireid ja ja 1998 algatati asja suhtes Tartu Linnakohtus menetlus. Nõustusin 1999 a. alguses lihtmenetluse käigus oma võlgnevusega ja tollal nõutud viivistega kogusummas umbkaudu 10 tuhat krooni. Olles mõningad sissemaksed sooritanud, vahetasin elukohta ja kolisin alaliselt piiri taha. Olen nüüd püsivalt elanud samas paigas ligi 15 aastat, olemasolevate Eesti kontaktide eest oma asukohta mingil moel varjamata. Mainitud õppelaenu tagasimaksmine katkes, samas oma endiselt Eesti elukohalt sellekohaseid posti kaudu saadetud meeldetuletusi minuni ei jõudnud ja ausalt öeldes kuni siiani olen asja täielikult unustanud.

Selle aasta juulis jõudis minuni aga rahvusvaheline maksukohustus (European order for payment procedure), mille on asukohariigi kohtule esitanud SEB esindaja. Dokumendis puudub igasugune põhjendus, on ainult viide mingile lepingunumbrile. Kuna muud sidet mul tollase Ühispangaga ega praeguse SEB pangaga polnud, eeldan, et põhjuseks on kunagine õppelaen. Sissenõutav summa on suhtes kunagise laenusummaga astronoomiline ehk ligikaudu suurusjärk suurem.
Enne, kui võtan ühendust nõudes toodud panga esindajaga, soovin oma teadmisi antud situatsiooni suhtes parandada, ja mul on mõned küsimused:

1. Kas 1999-l aastal käsitletud menetlus ei ole tänaseks aegunud? Tean, et jõusolev 10 a ei tohiks olla tagasiulatuv, aga küsin siiski igaks juhuks.
2. Nii vanade tsiviilasjade andmebaasi E-toimikus ei ole. Kuidas oleks kõige mõttekam distantsilt oma tollase menetluse andmetega tutvuda (endal mul mingeid dokumente sellest ajast säilinud ei ole)?
3. Kas õppelaenu käendaja ei olnud mitte riik ja sellest tulenevalt ei peaks nõudjaks pooleks hoopis riigi esindaja olema? Olen kursis et pankade viiviste ja trahvide summa on mitmekordselt vähenenud, kui laenusuhe on edasi antud riigile.
4. Kuidas toimida seejärel, kui panga esindaja tõdeb lihtsalt oma nõude olemasolu (tõenäoliselt muud informatsiooni ei anta)? Kuidas võiks vaidlustamise protsessi alustada ja kuidas peatada rahvusvahelist maksunõuet, mis minu elukohariigis lihtsalt ja tuimalt sisse nõutakse, kuna neil puudub kohustus ja ka õigus asja sisulise poolega tegelemiseks? St. oma võlgnevuse koos mõistliku intressiga olen loomulikult nõus ära maksma, aga mitte ulmelisi summasid.

Kindlasti tundub imelik see, et ma küsin nõu enne kui hagejalt nõude andmed olen saanud, aga ma vajaksin pisut kindlamat juriidilist põhja enne temaga suhtlema hakkamist.

Lugupidamisega

Re: õppelaenu nõue

02 Sept 2014, 15:26

Rahvusvaheline maksukohustus antakse välja varasema kohtulahendi alusel ja see läbib eelneva kohtumenetluse Eestis avaldaja ehk sissenõudja taotluse alusel. See on kehtiv kõigis EL liikmesriikides.
Menetlus ei aegu vaid aegub nõue ja kohtuotsusest tuleneva nõude aegumise tähtaeg on 10 aastat. Nõude aegumise 10-aastane tähtaeg algab antud juhul 03. Märtsist 2011.a. ja teie vastu esitatud nõue, mis tuleneb laenulepingu alusel langetatud kohtuotsusest aegub vastavalt 2021. Aastaks.
Distantsilt Te ilmselt ei saa tutvuda tolleaegsete kohtudokumentidega. Kuna Te ise ei osalenud kohtuistungil, siis lahendati asi kohtus tagaseljaotsusega. Õppelaenu saamiseks vormistasite ju laenulepingu pangaga ja sellest tulenevalt on tehtud kohtuotsus Teilt laenu sisse nõudmiseks. Käendajaks ei olnud kindlasti riik vaid pidi olema kaks käendajat.
Rahvusvahelise maksekohustuse täitmist ei saa peatada. See on välja antud jõustunud kohtuotsuse alusel ja ka jõustunud kohtuotsust ei ole võimalik vaidlustada.
Lahkudes Eestist ja hoidudes kõrvale õppelaenu tasumisest ei toiminud Te kõige mõistlikumalt. Teie vastu esitatud nõude vaidlustamine oleks olnud võimalik kohtumenetluse käigus. Teie vastu esitatud nõue on suurenenud oletatavasti viiviste tõttu. Kõige mõistlikum oleks võtta ühendust pangaga ja asuda läbi rääkima esitatud nõude vähendamise osas ning nõude rahuldamise osas.


Vastas Vambola Olli.

Vasta