käendus

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

käendus

18 Aug 2014, 20:03

Mul selline mure et olen käendaja ja kuna võlgnik ei maksnud oma igakuist makset siis asi läks kohtusse ja nüüd nõutakse see summa nii minult kui temalt välja. Võlgnik ise elab Soomes. Meil kahel on mõlemal täiesti erinevad summad aresti aktis kirjas. Minul pandi arve kinni ja kui ma võlgnikuga rääkisin, siis tema ütles, et tema tööandja võtab tal palgast maha ja saadab kohtutäiturile.
Mure siis selline, et ma kuulsin et on olemas selline seadus et kahelt poolt ei tohi raha kinni pidada kuna võlgnik ise maksab, siis peaks minu panga arved lahti tegema. Nüüd ma siis ei teagi, kas on selline seadus kuskil olemas ja kas mul on mõtet oma kohtutäiturile seda mainida?

Re: käendus

21 Aug 2014, 15:03

Teilt ja põhivõlgnikult on kohtuotsusega välja mõistetud solidaarselt summa, millise Te võlgnete pangale või muule võlausaldajale. Kohtuotsuse alusel on võlausaldaja pöördunud otsuse sundtäitmiseks kohtutäituri poole ja kohtutäitur täidab kohtuotsust.

Selleks, et saavutada oma arve arestist vabastamine ja et lõpetataks Teilt kohtuotsusega välja mõistetud summa kinnipidamine kohtutäituri poolt, peate pöörduma võlausaldaja poole. Kui võlausaldaja on nõus loobuma kohtuotsuse täitmisest Teie suhtes, siis peaks võlausaldaja tegema selle kohta avalduse kohtutäiturile. Peale seda lõpetab kohtutäitur kohtuotsuse täitmise Teie suhtes. Teie kui käendaja ja laenusaaja vastutate võlausaldaja ees võrdselt. Kui Teilt on Teise isiku laenu katteks teatud summad kinni peetud on Teil õigus Teise isiku kohustuste katteks kinni peetud summad välja nõuda isikult, kelle laenu Te käendasite.
Võlaõigusseaduse § 152 lg 1 sätestab, et Põhivõlgniku kohustuse täitnud käendajale läheb rahuldatud ulatuses üle võlausaldaja nõue põhivõlgniku vastu.


Vastas Vambola Olli.

Vasta