Töösuhte lõpetamine katseajal

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Töösuhte lõpetamine katseajal

24 Juul 2014, 07:39

Asusin 1. aprillist tööle ilusalongi. Leping oli esialgu suusõnaline, kuid lubati korduvalt selle kirjalikku sõlmimist, sest soovisin tingimata kirjalikku lepingut. Katseajast ei rääkinud me sõnagi ning selle pikkust me paika ei pannud. Minu ametikohaks sai juhataja-administraator. Täitsin tööülesandeid enda meelest hästi ning täitsin kõiki endale pandud kohustusi. Viimased 3 kuud pole ma omanikku näinud. Olen üritanud temaga kontakti saada ning saatnud talle e-maile, et saada tema käest tagasisidet enda töö kohta ning et saada täpsemaid juhised oma tööülesannete kohta. Selliseid kirju ja telefonikõnesid olen talle teinud kümneid, sest kuna olen sellel töökohal nüüdseks töötanud ligi 3,5 kuud, siis pidasin vajalikuks teada, kuidas saan oma tööga hakkama, kas on midagi, mida peaksin muutma, millele peaksin rohkem rõhku pöörama jne. Kuid vastust ei ole ma kordagi saanud ei positiivset ega ka NEGATIIVSET. Ometigi tuli mulle pühapäeva õhtul (20.07.14) kell 20.27 mailboxi kiri, kus mulle kirjutati, et katseaeg, mida me kokku ei leppinud ja minu tööleping, mida me kirjalikult ei sõlminudki, loetatakse lõpetanuks ning põhjuseks mainiti, et minu isikuomadused pole sobivad juhataja ametikohale. Mulle kirjutati, et tööleping loetakse lõppenuks 31. juulil. See teeb aga 11 päeva sellest ajast kui mulle teatati, et ma ei sobi ikkagi juhatajaks.

Minu küsimused oleks järgmised:

Kui mul pole katseaega kokku lepitud, siis kuidas me saame kindlaks teha millal katseaeg lõppes ja kaua see peaks kestma?
Kas katseajal tohib töösuhet lõpetada 11 päevaga teatamise hetkest või peab see aeg olema pikem?
Kas töösuhet katseajal saab üldse lõpetada, kui mulle pole varem antud negatiivset tagasisidet ning mainitud minu probleeme, millele võiksin tähelepanu pöörata, ehk mulle pole antud võimalust ennast parandada/tõestada? Kui omanik pole mind 3 kuud näinud, pole minuga kontaktis olnud, pole andnud mulle tagasidet, siis kuidas saab omanik tõestada või teada, et minu isikuomadused pole ametikohale sobivad?

Kas katseaja lõpetamiseks on sobiv põhjus: isikuomadused ei vasta juhataja ametikohale või tuleb seda minu soovi korral põhjendada? Samas tagantjärele ei saa ju midagi põhjendada kui mulle pole negatiivset tagasisidet siiani antud mitte kordagi!
Kas midagi saab ette võtta sellega, et meil, kaasa arvatud teistel töötajatel pole kirjalikku töölepingut ning meile ei anta võimalust saada igakuist palgalehte?
Mida ma peaksin ette võtma ning kuidas peaksin edasi käituma?

Soovin, et minu lepingut ei lõpetataks valedel põhjustel, mis võivad mulle järgnevatel töökohtadel probleeme tuua. Soovin kasutada ära kõik võimalused, et tagada enda õigused tööandja suhtes.

Re: Töösuhte lõpetamine katseajal

24 Juul 2014, 07:40

Tööle asudes rakendatakse töötajale katseaega automaatselt, pooled ei pea sellest kokku leppima. Määramata tähtajaks sõlmitud töölepingu korral on katseaeg neli kuud, kui töötaja on katseaja kestel aga haige või poolte kokkuleppel puhkusel, siis selle aja võrra katseaeg pikeneb.

Katseaja kokkulepe sõlmitakse kirjalikult vaid nende juhtudel, kui pooled lepivad kokku, et katseaega ei rakendata üldse või katseaeg on seaduses ettenähtuga võrreldes lühem, näiteks üks kuu. Seega ei oma antud juhul tähendust asjaolu, et Te ei rääkinud tööandjaga tööle asudes katseaja tingimusi läbi.

01.aprillil tööle asudes kestab töötaja katseaeg kuni 31.juulini, juhul kui töötaja vahepeal töövõimetuslehel või puhkusel ei ole. Tööandjal on, katseaja eesmärgist tulenevalt, õigus katseaja viimase päevani hinnata töötaja tervise, teadmiste, oskuste, võimete ja isikuomaduste vastavust tasemele, mis on nõutav töö tegemiseks.

Katseaja kestel võivad tööandja ja töötaja töölepingu üles öelda lihtsustatud korras töölepingu seaduse (TLS) § 86 lg 1 alusel, kuid järgides seejuures TLS §-s 96 nimetatud etteteatamistähtaega, mis on vähemalt 15 kalendripäeva.
Juhul, kui töölepingu ülesütleja seda etteteatamistähtaega ei järgi, siis kuulub iga vähem ette teatatud tööpäev hüvitamisele TLS § 100 lg 5 alusel keskmise töötasuga. Ehk antud juhul, kui tööandja teatas ainult 11 päeva ette, siis nelja päeva eest tuleb maksta hüvitist.

Kui Te ei ole tööandja hinnanguga oma isikuomaduste mittesobivuse osas nõus, siis on Teil õigus 30 kalendripäeva jooksul, arvates ülesütlemisavalduse saamisest, töölepingu ülesütlemine vaidlustada töövaidluskomisjonis või kohtus.
Lisan, et kirjalikku töölepingut ja töötasu maksmise teatist saab töötaja alati tööandjalt nõuda ning tööandjal on TLS § 5 lg 3 alusel kohustus esitada nõutud andmed kahe nädala jooksul arvates nõude saamisest. Kui tööandja töötaja kirjalikule nõudele ei reageeri, siis saab pöörduda abi saamiseks kaebusega järelevalve asutuse poole ehk Tööinspektsiooni poole.


Vastas Meeli Miidla-Vanatalu.

Vasta